Inulín - vláknina napomáhající snižování váhy

Inulín je rozpustná vláknina nacházející se v rostlinách jako je čekanka. Tato vláknina má nízkou kalorickou hodnotu a jako většina druhů vlákniny projde zažívacím traktem nestrávena. Díky tomu je užitečným pomocníkem při snižování váhy - svým působením v zažívání totiž odstraňuje pocity hladu. Navíc disponuje i prebiotickými účinky napomáhajícími udržet zdravou rovnováhu ve střevech, což posiluje imunitu a snižuje potíže s trávením.

 

Charakteristika

Inulin je čistě rostlinný nestrukturalizovaný uhlohydrát (polysacharid), který má obdobnou strukturu jako škrob. Inulin se skládá z fruktózových jednotek s glukózovou molekulou na konečné pozici, které jsou spojeny β (2-1) glykosidickými vazbami k lineárním řetězcům různé délky. Množství jednotek se pohybuje od 2 do 140, typicky jich bývá 20-30. Rozdíl délky řetězců je mimo jiné závislý na rostlině, stadiu růstu a na půdních podmínkách a počasí. Částečně naštěpený inulin na oligosacharidy se označuje jako oligofruktóza, která má stupeň polymerizace menší než 10.

 

Přirozené zdroje

Inulin se vyskytuje jako zásobní látka v mnoha tisících druzích rostlin z čeledi hvězdnicovitých a zvonkovitých, především v kořenech a hlízách čekanky, topinamburu, artyčoku a černém kořenu.

Některé z nich patří od nepaměti do lidské výživy jako topinambur, artyčoky, chřest, pórek, česnek a cibule. Průmyslově se inulin získává pomocí horkovodní extrakce z kořenů čekanky, které obsahují 15 – 20 % inulinu.

Obsah inulinu v jedlém podílu některých druhů zeleniny, ovoce a obilovin  (%)

Topinambur (hlízy) 16 – 20
Čekanka obecná (kořen) 15 – 20
Česnek kuchyňský 9 - 16
Pór 3 - 10
Cibule 1,1 – 7,5
Artyčok 2,5
Chřest 0,3
Banán 0,3 – 0,7
Pšenice 1 - 4
Žito 0,5 - 1

 

 

Nejvyšší povolené množství v potravinách

Nejvyšší povolené množství inulinu v potravinách není legislativně upraveno. Doporučené denní dávkování je 5 – 8 g inulinu.

 

Biochemická a fyziologická aktivita

Inulin řadíme mezi rozpustnou fermentovatelnou vlákninu, neboť je odolná k hydrolýze enzymy trávicího traktu, v neporušené formě se dostává do tlustého střeva a má schopnost ovlivňovat některé gastrointestinální funkce: prodlužuje vyprazdňování žaludku, a tím oddaluje pocit hladu, zvětšuje objem stolice, snižuje glykemický index potravin, upravuje kyselost vnitřního prostředí i prostředí ve střevech, a tak ovlivňuje mikroflóru, pomáhá snižovat cholesterol a chrání střevní sliznici (mukózu).

Důsledkem toho, že inulin není v zažívacím traktu hydrolyzován na monosacharidy, je skutečnost, že inulin nezvyšuje ani glykemii ani neovlivňuje hladinu inzulínu v krvi, proto je vhodný pro použití do potravin pro diabetiky. Inulin má mírně sladkou chuť (jeho sladivost je asi 10x nižší ve srovnání se sacharózou), jeho kalorická hodnota je však díky fermentačním produktům pouze 1,5 kcal/g.


Inulín nezvyšuje glykémii.

 

Prebiotická funkce inulínu

Inulin plní současně i funkci prebiotickou. Inulin je v  tlustém střevu fermentován především bifidobakteriemi, pak bakteroidy a některými druhy laktobacilů. Inulin (aspoň 1 g/den) slouží bifidobakteriím jako zdroj potravy, který vede ke zvýšení metabolické aktivity těchto bakterií a k podpoře jejich růstu. Tím se snižuje přítomnost méně prospěšných bakterií, a tak se pozitivně ovlivňuje složení mikroflóry tlustého střeva. Na základě současných poznatků se tlusté střevo považuje za rozsáhlou oblast metabolické aktivity a interakcí, která má značný vliv na zdraví.

Konečnými produkty bakteriální fermentace inulinu je 40 % bakteriální biomasy, 50 % tvoří mastné kyseliny s krátkým řetězcem (kyselina octová, propionová a máselná) a kyselina mléčná a 10 % tvoří plyny jako oxid uhličitý, vodík a methan. Tvorba kyselin snižuje pH tlustého střeva, a tím podporuje růst bifidogenních bakterií a tlumí hnilobné procesy. Značná část těchto kyselin (hlavně octová) se absorbuje. Jedním z nejdůležitějších účinků těchto kyselin je, že vyživují střevní výstelku. Prostřednictvím kyseliny octové získává organismus energii ze sacharidů, které se nestrávily a neabsorbovaly v tenkém střevu. Kyselina propionová vykazuje v pokusech na zvířatech vliv na snížení hladin cholesterolu v krvi. Vliv na hladiny cholesterolu u lidí nebyl jednoznačně prokázán.

Fermentor
Fermentaci - rozklad na jednodušší látky - je možné provádět i laboratorně. Používá se například při výrobě piva.

 

Kyselina máselná

Kyselině máselné se v posledních letech věnuje značná pozornost, neboť se zjistilo, že je vysoce bioaktivní. Kyselina máselná se považuje za hlavní zdroj energie pro epitel tlustého střeva (kryje 70 % celkové energetické potřeby těchto buněk). Narušená absorpce kyseliny máselné epitelem tlustého střeva se dává do souvislosti s různým onemocněním střeva. Zjistilo se, že kyselina máselná má schopnost indukovat apoptózu (programovaný zánik buněk) u rakovinných buněk tlustého střeva, ale ne u zdravých buněk. Předpokládá se proto, že zvýšený příjem nestravitelných sacharidů, ze kterých vzniká ve střevu kyselina máselná, by mohl být prospěšný v prevenci rakoviny tlustého střeva. V této oblasti je však potřeba provádět další výzkum.

 

Výsledky studií

Studie prováděné na zvířatech ukázaly, že pravidelná konzumace inulinu prokazatelně zvyšuje absorpci minerálů zvláště vápníku, železa a hořčíku. V další dlouhodobé studii provedené na krysách se zjistilo, že zvýšená absorpce vápníku se projevila ve zvýšení kostní hustoty. Rovněž studie prováděné na lidech prokázaly zvýšení absorpce vápníku o 20 % při dávkování 8 g inulinu/den, což představuje významný přínos na lidské zdraví v celé populaci především ve vztahu k prevenci vzniku osteoporózy.

 

Projevy předávkování

Vzhledem ke svým vysoce specifickým účinkům na vybrané bakterie v tlustém střevu může inulín značně ovlivňovat funkce tlustého střeva. Inulin má osmotický efekt, který vede ke zvýšení přítomnosti vody ve střevu a má fermentační efekt způsobený fermentačními produkty, zvláště metabolity bakterií a plyny.

U citlivých jedinců by nadměrná konzumace inulinu (víc jak 10 g v porci nebo víc jak 20 g za den), mohla způsobit střevní potíže jako např. nadýmání, plynatost, střevní křeče a průjem. Ostatní osoby mohou zkonzumovat i víc jak 30 g inulinu bez výše uvedených obtíží.

 

V kterých potravinách se nejčastěji inulin používá?

Jako náhrada cukru a tuku, plnivo, vláknina a bifidogenní aktivátor nabízí inulin možnost vylepšení stávající poživatiny a vývoj nových výrobků. Inulin se nejvíce používá při výrobě dietních potravin především se sníženým obsahem cukru vhodné pro diabetiky, jako náhrada tuku pro nízkotučné výrobky a k nutričnímu obohacení potravin.

 

VitalChrom Shake

Naše náhrada stravy VitalChrom Shake obsahuje právě inulín a k tomu ještě další dva druhy vlákniny! Podrobnobnosti o složení VitalChrom Shake naleznete zde https://www.vitalchrom.cz/vitalchrom-shake-slozeni

 

Koupit

VitalChrom Shake můžete zakoupit přímo od výrobce na tomto webu.

Zasíláme přes Zásilkovnu a PPL.

VitalChrom Shake

Akce -16 %
1080 Kč
908 Kč
ks 
Nákupem tohoto produktu získáte slevu 8 % na všechny produkty. Akce končí 31. prosince 23:59