Beta-Glukany - imunostimulanty nejenom z hub

Beta-Glukany patří mezi fyziologicky účinné látky, které se označují jako modifikátory biologické odpovědi (BRM). Konkrétně patří do skupiny imunomodulátorů, které pozitivně stimulují imunitní systém. V současné době byla rozpoznána řada beta-glukanů z různých zdrojů a s různými účinky. Kromě stimulace imunity je hlavní přínos Beta-Glukanů pro člověka snižování cholesterolu a snižování krevního cukru.

Historie

Počáteční studium beta-glukanů probíhalo ve Spojených státech a Japonsku, přičemž v každém z těchto států se výzkum lišil studovanými beta-glukany. Ve Spojených státech byly od 40. let 20. století studovány beta-glukany získané z kultur bakterií a mezi první vědce studující tyto látky patřili M. J. Shear a Nicholas R. DiLuzio. V Japonsku se rozhodli vědecky studovat houby, které tradiční medicína označovala jako léčivé a v roce 1969 Goro Chihara izoloval beta-glukany z houby Lentinula edodes - u nás také známé jako šiitake nebo houževnatec jedlý.

 

Zdroje beta-glukanů

Zdroje beta-glukanů jsou mnohem rozmanitější než bakterie a houby. Nacházejí se i v mořských řasách, obilovinách (tyto beta-glukany obsahuje VitalChrom Shake) nebo pivních kvasinkách. Následující tabulka uvádí další možné zdroje beta-glukanů:

Název Původ
betaglukan I (AAG)  bolcovitka bezová (ucho Jidášovo)
flammulin Flammulina  penízovka sametonohá
ganopol Ganoderma  lesklokorka lesklá (reiši)
grifolan  trsnatec lupenitý (maitake)
chryzolaminaran  slanomilná rozsivka
krestin  outkovka pestrá (junši)
kvasničný glukan  kvasinka pivní
laminarin  hnědé řasy (čepelatky)
lentinan houževnatec jedlý (šiitake)
pachymaran pórnatka kokosová
pleuran  hlíva ústřičná
schizofyllan klanolístka obecná
sklerotinan  hlízenka hlíznatá
skleroglukan  hlízečka hlíznatá
tylopilan  hřib žlučník
T-4-N, T-5-N  hadovka smrdutá
zymosan  kvasinka pvní 

 

Proč se beta-glukany jmenují beta-glukany?

Pojmenování beta-glukanů je založeno na jejich specifické chemické struktuře. Jsou to polysacharidy, což znamená, že jsou to velké molekuly složené z více cukerných jednotek. Tyto cukerné jednotky jsou molekuly glukózy spojené dohromady beta-glykosidickými vazbami.

 

Beta-glukany a imunita

Klíčovým slovem ve spojení beta-glukanů a imunity je imunomodulace tj. reakce imunitního systému na beta-glukany jako na modifikátory biologické odpovědi (biological response modifiers BRM). Beta-glukany jsou svou stavbou podobné patogenním organismům a při kontaktu s nimi dochází k aktivaci procesů nutných pro eliminaci virů, bakterií i potenciálně toxických látek.

Zatímco dříve byly účinky beta-glukanů na imunitu odhadovány, dnes jsou již vědecky prokázány. Příkladem je třeba Imunoglukan získávaný z hlívy ústřičné, který byl testován v česko-slovenské studii. Bylo do ní zapojeno 215 dětí ve věku 3–7 let, a bylo prokázáno, že podávání přípravku s tímto imunoglukanem po dobu 6 měsíců vedlo u téměř tří čtvrtin dětí (71,2 %) k poklesu výskytu respiračních infekcí o více než polovinu.

Více informací zde: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/04/17.pdf

Kromě myší (na kterých se běžně studují účinky beta-glukanů) a lidí byl účinek glukanů na imunitu zjištěn i u žížal, krevet, kuřat, krys, králíků, morčat, ovcí, krav a koní a lidí. Díky tomu je možné beta-glukany používat k posílení imunity u prasat, ryb a krevet prostřednictvím krmiv.


Beta-glukany jsou pravděpodobně jedinou imunostimulační látkou, která je aktivní u každého biologického druhu od bezobratlých až po člověka.

 

Působení beta-glukanů na cholesterol

Beta-glukany z ječmene

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) na základě podmětu Cargill Incorporated rozhodl vyjádřit ke zdravotnímu tvrzení o působení beta-glukanů na snižování cholesterolu v krvi. Úřadu bylo předloženy 3 meta-analýzy, 10 studií u lidí, 2 studií u zvířat a 1 mechanistické studie. Dvě z těchto studií byly vyřazeny. Na základě zbylých studií úřad dospěl k závěru, že mezi konzumací beta-glukanů z ječmene a snížením cholesterolu v krvi je spojitost.

Má se za to, že účinek beta-glukanů ječmene na snížení cholesterolu závisí na zvýšené viskozitě, která snižuje reabsorpci žlučových kyselin a zvyšuje jak syntézu žlučových kyselin z cholesterolu, tak i vylučování neutrálních sterolů stolicí. Viskozita v tenkém střevě je určena koncentrací, molekulovou hmotností a rozpustností beta-glukanů ječmene.

Dospělí lidé, kteří chtějí snížit svůj cholesterol, by měli pro dosažení tohoto efektu zkonzumovat alespoň 3 gramy beta-glukanů získaných z ječmene.

Podobná tvrzení byla v roce 2006 schválena ve Švédsku a v roce 2008 v USA úřadem Food and Drug Administration.

Další informace: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2011.2470

 

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) má své sídlo v Parmě v Itálii.

 

Beta-glukany z ovsa

Ke stejnému závěru došel Evropský úřad pro bezpečnost potravin na podmět CreaNutrition AG i u beta-glukanů pocházejících z ovsa.

Úřadu bylo předloženo 22 studií - 3 meta-analýzy a 19 randomizovaných kontrolovaných studií. Tyto studie sledovaly účinek beta-glukanů na cholesterol u více než 3743 lidí ve věku od 16 do 77 let, kteří přijímali beta-glukany z ovsa například v cereáliích, sušenkách, chlebu a müsli.

Předložené důkazy naznačují, že účinek ovesného beta-glukanu na snížení cholesterolu může záviset na zvýšené viskozitě v tenkém střevě, která snižuje reabsorpci žlučových kyselin, zvyšuje syntézu žlučových kyselin z cholesterolu a snižuje koncentrace cirkulujícího (LDL) cholesterolu.

Stejně jako u ječmene platí, že i u beta-glukanů z ovsa by dospělí lidé pro dosažení toho výsledku měli zkonzumovat 3 g beta-glukanů denně, čehož je možné dosáhnout vyváženou stravou.

Další informace: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2010.1885

 

Působení beta-glukanů na krevní cukr

U beta-glukanů z ječmene i ovsa bylo navíc prokázáno, že pomáhají omezovat zvýšení glukózy po jídle. Pro dosažení tohoto účinku je nutné zkonzumovat 4 gramy betaglukanů na každých 30 g dostupných sacharidů. Tohoto výsledku dosahují beta-glukany tak, že zvyšují viskozitu směsi jídla a slin a když tato směs dorazí to tenkého střeva, zvýšená viskozita zpomalí rychlost absorpce živin a to včetně glukózy.

Další informace: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/j.efsa.2011.2207

 

VitalChrom Shake

Beta-glukany obsahuje také náš VitalChrom Shake a jejich účinek je zaručen použitím značkové vlákniny OatWell™. Další informace o obsahu koktejlu a jeho účiních naleznete na stránce o složení VitalChrom Shake

 

Koupit

VitalChrom Shake můžete zakoupit přímo od výrobce na tomto webu.

Zasíláme přes Zásilkovnu a PPL.

VitalChrom Shake

Akce -16 %
1080 Kč
908 Kč
ks 
Nákupem tohoto produktu získáte slevu 8 % na všechny produkty. Akce končí 31. prosince 23:59